Marți, 03 Aprilie 2018 13:39

C. N. "Ion Luca Caragiale" din Ploiești are peste 30 de elevi calificați la faza națională a olimpiadelor școlare. Cine sunt aceștia

Scris de  Andrei Costache
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

În aceste zile de vacanță pentru majoritatea elevilor, copiii cu rezultate deosebite la diverse discipline sunt în focuri. Ei participă la fazele naționale ale olimpiadelor școlare.

Și prahovenii ar trebui să le țină pumnii reprezentanților lor, mai ales că, an de an, loturile noastre au făcut figură frumoasă la Națională și unii dintre candidați s-au întors chiar cu medalii, mai apoi, de la olimpiadele interaționale.

Numai de la Colegiul Național "Ion Luca Caragiale" din Ploiești avem 31 de reprezentanți. 12 dintre ei, pregătiți de prof. Dana Lica, participă la Olimpiada Națională de Informatică. Tot "Caragiale" a trimis elevi de excepție să reprezinte județul și la olimpiadele naționale de Fizică, Matematică, Istorie, Științele pământului, Limba și literatura română, Limba franceză, Limba latină, Chimie, Geografie, Șah, Cultură și civilizație românească, precum și la concursul național "Lectura ca abilitate de viață".

Lista completă a elevilor Colegiului ploieștean calificați la olimpiade naționale: 

Nr. Crt.

Nume / Prenume

Clasa

DISCIPLINA

PROFESOR

1

TUDOSE FILIP

5

INFORMATICA

DANA  LICA

2

PREDESCU SEBASTIAN ION

6

INFORMATICA

DANA  LICA

3

DOBLEAGA ALEXANDRU

6

INFORMATICA

DANA  LICA

4

ONUT ANDREI

8

INFORMATICA

DANA  LICA

5

AVRAM RARES STEFAN

9

INFORMATICA

DANA  LICA

6

SAVULESCU STEFAN

10

INFORMATICA

DANA  LICA

7

TUDOSE MARIA ALEXA

10

INFORMATICA

DANA  LICA

8

CRISTEA THEODOR STEFAN

11

INFORMATICA

DANA  LICA

9

MOLDOVEANU ANDREI

11

INFORMATICA

DANA  LICA

10

STEFANESCU ANDRU LUCIAN

11

INFORMATICA

DANA  LICA

11

NICULAE ALEXANDRU VLAD

12

INFORMATICA

DANA  LICA

12

DRAGHICI DELIA

12

INFORMATICA

DANA  LICA

13.

TUDOR ANDREI CLAUDIU

6

FIZICA

STOICA DANIELA

14.

DOBLEAGA  ALEXANDRU

6

MATEMATICA

NEGRILA ANTON

15.

TUDOSE ALEXA

10

MATEMATICA

NACHILA PETRE

16.

BONIFATE TUDOR NICOLAE

12

MATEMATICA

APOSTOLESCU CEZAR

17.

NITA ROBERT NICOLAE

10

ISTORIE

BAJENARU CARMEN

18.

MIHAILA ANDREEA

12

ISTORIE

PANDELACHE LAURA

19.

POPA  IOAN  LAURENTIU

11

STIINTELE PAMANTULUI

 

20..

PETRE STEFAN CRISTIAN

6

LIMBA SI LITERATURA ROMANA

DEACONU NICOLETA

21.

PETRE STEFAN CRISTIAN

6

LECTURA SI ABILITATILE DE VIATA

DEACONU NICOLETA

22.

NICULAE ELIZA  ANA

9

LIMBA SI LITERATURA ROMANA

POPA ANCA

23.

BONIFATE TUDOR NICOLAE

12

LECTURA SI ABILITATILE DE VIATA

DEACONU NICOLETA

24.

IONITA GABRIELA

12

LIMBA FRANCEZA

COMAN GEORGIANA

25.

DRAGOMIR MIHAI

8

LIMBA LATINA

VLADOI TUDOR

26.

ISTRATOIU ALEXANDRU

10

LIMBA LATINA

VLADOI TUDOR

27.

DRAGOMIR MIHAI

8

CHIMIE

DOBOS MIOARA

28.

COSMA ANDREI

8

CHIMIE

DOBOS MIOARA

29.

DICHIU CORINA

12

GEOGRAFIE

HANGANU GELU

30.

SANDU MIHAI CATALIN

11

SAH

 

31.

STOENESCU DANIELA

6

CULTURA SI CIVILIZATIE ROMANEASCA

MARIAN -IONESCU CRISTINA -MARIA

NEDELOIU VIRGINIA

Le ținem pumnii și sperăm să vedem cât mai mulți dintre ei în loturile internaționale ale României.

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.