O intervenție a salvamontiștilor a durat aproximativ de șapte ore pentru recupararea unui bucureștean care a alunecat într-o râpă. Misiunea a fost una extrem de delicată, acesta suferind o fractură de bazin.
Zece salvatori montani au intervenit pentru recuperarea unui turist în vârstă de 58 ani, din București, care a avut ghinionul să alunece și să cadă mai bine de 30 m, pe Valea Cerbului, din poteca marcată.
Bărbatul a suferit o fractură de bazin, ce a necesitat imobilizare și transport atent. Turistul ghinionist făcea parte dintr-un grup format din patru persoane, echipate corespunzător pentru traseul respectiv.
Potrivit Salvamont Prahova, apelul de urgență a fost la ora 20.45, iar misiunea de salvare s-a încheiat la 3.40, prin predarea la ambulanță a pacientului.