Accident în zona Școlii „Sf. Vineri” din Ploiești. Un tânăr a dat cu mașina peste o fată de 12 ani, apoi a fugit de la locul faptei

accident trecere pietoni ploiești

Un accident soldat cu rănirea unei fete de 12 ani a avut loc miercuri dimineață, la trecerea de pietoni din dreptul Bisericii „Sfânta Vineri” din Ploiești. Șoferul implicat, un tânăr de 29 de ani, a fugit de la locul evenimentului, fiind depistat ulterior de polițiști.

Polițiștii au anunțat, în urma cercetărilor efectuate, că „un conducător auto, care se deplasa pe strada Neagoe Basarab, ar fi acroșat o minoră de 12 ani, aflată în traversare sectorului de drum”.

„În urma evenimentului, minora a suferit vătămări corporale și a fost transportată la spital pentru investigații medicale de specialitate.

După producerea accidentului, conducătorul auto și-a continuat deplasarea, fiind ulterior identificat și depistat de către polițiști ca fiind un bărbat de de 29 de ani”, a precizat IJP Prahova.

Potrivit martorilor, în momentul impactului fata s-ar fi aflat pe trecerea de pietoni.

În cauză a fost întocmit dosar penal, cercetările fiind efectuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și părăsirea locului accidentului.