În accident a fost rănit un bărbat de 58 de ani care încerca să traverseze.
„Polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Ploiești au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 101i (Bulevardul Republicii), din localitatea Blejoi.
Aceștia s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat de 62 de ani ar fi condus un autoturism pe Bulevardul Republicii, din direcția Drumul Național 1 către Ploiești, iar în proximitatea intersecției cu Drumul Național 1B, ar fi accidentat un bărbat de 58 de ani care s-ar fi angajat în traversarea sectorului de drum, în zona marcajului pietonal.
În urma producerii accidentului rutier a rezultat vătămarea corporală a pietonului, care a fost transportat la unitatea medicală pentru acordarea îngrijirilor de specialitate”, a informat IJP Prahova, în urma primelor verificări la fața locului.
Patru victime, inclusiv doi copii mici, în urma unui accident cu trei autovehicule pe DN1A
Conducătorul auto nu se afla sub influența băuturilor alcoolice, au constatat polițiștii. Aceștia au menționat că, în schimb, pietonul implicat nu a putut fi testat pentru consum de alcool, din cauza leziunilor suferite.
Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor cauzelor și împrejurărilor producerii accidentului rutier, în cadrul unui dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Foto cu caracter ilustrativ


