Acuzații grave după ce un muncitor a murit, la Câmpina, strivit de zidul unei case la care lucra

zid prăbușit câmpina

Polițiștii au demarat cercetări în cadrul unui dosar penal, în urma tragediei produse la Câmpina, joi, în jurul orei 11.00. Un zid s-a prăbușit peste doi muncitori, iar unul dintre ei a murit strivit sub dărâmături.

În urma apelului la 112, la fața locului s-au deplasat, de îndată, echipaje din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova, S.M.U.R.D., Serviciului de Ambulanță Prahova, precum și polițiști din cadrul Poliției Municipiului Câmpina.

„În urma intervenției, cele două victime au fost extrase de sub dărâmături.

Din primele verificări a rezultat că una dintre persoane a suferit leziuni, fiind transportată la spital pentru acordarea îngrijirilor medicale de specialitate, iar cea de-a doua persoană a fost găsită decedată.

Investigațiile preliminare indică faptul că cei doi muncitori efectuau lucrări de renovare la imobilul respectiv”, a precizat IJP Prahova.

În cauză, polițiștii efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, neluarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă, precum și nerespectarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă, urmând ca, la finalizarea acestora, să fie dispuse măsurile legale ce se impun.

Sursa foto: ISU Prahova