O deținută de 70 de ani a murit la Penitenciarul Târgșoru Nou

deținută Penitenciarul Târgșoru Nou

O femeie de 70 de ani, care executa o pedeapsă privativă de libertate la Penitenciarul de Femei de la Târgșoru Nou, a murit miercuri seară, la scurt timp după ce ar fi acuzat stări de rău.

 

Decesul a fost pronunțat la aproximativ o oră după ce personalul de supraveghere a fost alertat cu privire la starea femeii.

“În data de 12 aprilie 2023, în jurul orelor 19.50, la nivelul Penitenciarului de Femei Ploieşti – Târgşorul Nou personalul de supraveghere din cadrul secţiei regim deschis a fost alertat cu privire la faptul că persoana privată de libertate A.N.V., în vârstă de 70 ani, prezenta stări de rău şi tulburări respiratorii.

Personalul medical al unității de detenție a intervenit imediat pentru acordarea primului ajutor și a început manevrele de resuscitare, concomitent fiind apelat Serviciul Unic de Urgență 112. În pofida eforturilor depuse, decesul a fost declarat la ora 20.44.

Precizăm că persoana se afla în evidența cabinetului medical al unității cu o serie de afecțiuni cronice.

 

S-a procedat la informarea membrilor familiei persoanei private de libertate, a judecătorului de supraveghere a privării de libertate și a Inspectoratului Județean de Poliție
Prahova. O echipă a Serviciului de Investigaţii Criminale din cadrul IPJ Prahova s-a deplasat la sediul unității penitenciare şi a efectuat cercetarea la faţa locului.

De asemenea, în conformitate cu prevederile legale, evenimentul a fost notificat Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploiești”, detaliază un comunicat al Administrației Naționale a Penitenciarelor.

Potrivit unor surse, femeia executa o pedeapsă pentru tentativă de omor.

Urmăreşte pagina de Facebook „Telegrama” pentru ştiri şi analize de ultimă oră!