VIDEO 🎦 Trafic blocat de ninsoare, marți dimineață, pe DN1. Care sunt zonele cele mai afectate de ninsori

VIDEO 🎦 Trafic blocat de ninsoare, marți dimineață, pe DN1. Care sunt zonele cele mai afectate de ninsori

Polița Brașov a anunțat, marți dimineață, că a nins abundent în zona montană, circulația fiind blocată pe DN1, dar și pe DN73A, pentru deszăpezire. În mai multe zone din țară sunt probleme din cauza fenomenelor meteo.

 

"Având în vedere avertizările meteorologice privind codiții specific de iarnă, reamintim conducătorilor auto să respecte toate regulile de circulație, precum și să adapteze permanent viteza de deplasare la condițiile de drum și la cele de trafic.

Din cauza căderilor de zăpadă, pe DN1 (zona Cotul Donului) si pe DN73A (Pârîul Rece) traficul este blocat momentan. Se acționează cu autovehicule cu sărărițe în zonele respective.

La acest moment, polițiștii rutieri brașoveni sunt prezenți în teren, pentru supravegherea, îndrumarea și controlul traficului", a anunțat, în jurul orei 6.45, IJP Brașov.

Pe Drumul Național 1, traficul a fost reluat în jurul orei 7.30, dar se circulă alternativ, în condiții de iarnă.

Într-o alertă emisă în această dimineață, Infotrafic atrage atenția că sunt probleme din cauza fenomenelor meteo pe mai multe șosele din țară.

"Din cauza ninsorii abundente și a viscolului, un utilaj de deszăpezire a rămas imobilizat pe carosabil, astfel că traficul rutier este oprit pe DN73A, între localitățile Râșnov și Predeal, județul Brașov.

Circulația rutieră se desfășoară alternativ, pe un sens, pe tronsonul kilometric 144 - 155 al DN1, în zona localității Timișu de Jos, județul Brașov, în urma precipitațiilor abundente sub formă de ninsoare. Se acționează cu utilaje pentru deszăpezire.

Sunt semnalate precipitații sub formă de ninsoare și se circulă în condiții de iarnă, dar nu sunt impuse restricții de trafic, în zona montană a județelor Bacău, Bihor, Brașov, Covasna, Harghita, Neamț, Prahova și Vrancea. Se acționează cu utilaje pentru deszăpezire.

Pe celelalte artere rutiere din țară se circulă preponderent pe un carosabil umed, fiind semnalate ploi, nefiind impuse restricții de trafic.

Din cauza vântului puternic, au fost suspendate manevrele în porturile Constanța Nord, Constanța Sud și Midia.

Pe autostrăzile A1 București-Pitești, A2 București-Constanța și A3 București-Ploiești se circulă pe un carosabil umed, pe alocuri fiind semnalate precipitații sub formă de ploaie. Vizibilitatea în trafic este bună, valorile sunt normale, dar este semnalat vânt lateral puternic.

Pentru reducerea riscului rutier, recomandăm conducătorilor auto să adapteze viteza la condițiile de trafic și de drum, să ia în considerare că distanța de frânare crește pe un carosabil umed sau alunecos, să-și asigure o bună vizibilitate prin parbriz, lunetă și geamuri laterale și să folosească luminile de ceață dacă se deplasează pe drumuri unde este prezent acest fenomen.

Reamintim că pentru deplasarea pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheață sau polei este obligatorie echiparea autovehiculelor cu anvelope de iarnă" este mesajul publicat de Infotrafic marți, în jurul orei 7.00.

UPDATE 9.00 Pe DN73A se circulă pe sensul de mers Predeal- Râșnov. La acest moment ninge abundent și se acționează cu un utilaj pentru deszăpezire, urmând a se debloca și celălalt sens de mers și, astfel, să se reia complet circulația, a informat IJP Brașov.

Urmăreşte pagina de Facebook „Telegrama” pentru ştiri şi analize de ultimă oră!

Sursa foto: captură video Info Trafic Prahova