Guvernul va stabili noi limite până la care pot fi aduse în țară țigări din Bulgaria

țigări bulgaria limită granită

Ministerul Finanțelor a elaborat un proiect de act normativ care schimbă Codul Fiscal, astfel încât să limiteze și mai mult aducerea în țară a țigărilor din Bulgaria. Modificările i-ar viza pe cei care cumpără țigări pentru consum propriu, urmând să limiteze numărul de treceri în țara vecină, unde pachetul este cu 12-13 lei mai ieftin decât în România.

Limita de acum, de 800 de țigări, cu care poți să treci din Bulgaria în România, nu va fi redusă, însă este vizată frecvența trecerilor. 

Transportul în România din alte state membre a produselor accizabile prevăzute la alin. (1) este permis doar în măsura în care are caracter ocazional, respectiv nu este realizat în mod repetitiv și sistematic, iar scopul transportului este exclusiv uzul propriu al persoanei fizice care le transportă”, se arată în proiectul potrivit căruia „caracterul ocazional al transportului se stabilește pe baza criteriilor prevăzute prin ordin comun al președintelui Autorității Vamale Române și al președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală”.

„Potrivit informațiilor Autorității Vamale Române, la momentul actual, s-a constatat că, în paralel cu contrabanda organizată, s-a accentuat un fenomen cunoscut sub denumirea de «micro-contrabandă», care implică traversări frecvente ale frontierei interne a Uniunii Europene, în special la granița româno-bulgară, de către persoane care introduc cantități de produse accizabile declarate pentru uz personal, dar care, în realitate, sunt destinate comercializării ilegale. În forma actuală, art. 413 din Codul fiscal permite introducerea în România, dintr-un alt stat membru UE, a unui număr de maximum 800 de țigarete de persoană, fără a specifica un plafon de frecvență al acestor transporturi sau o definiție clară a caracterului ocazional al deplasării în scop personal, acest fapt fiind exploatat în mod sistematic, în special în zonele de frontieră, unde rezidenții organizează multiple deplasări zilnice în Bulgaria, achiziționând legal produse accizabile la prețuri semnificativ mai mici și introducându-le în România cu scopul revânzării neautorizate. Astfel, prevederea destinată uzului personal este utilizată ca mijloc de acoperire pentru activități comerciale ilegale. Din datele comunicate de Inspectoratul General al Poliției de Frontieră, în anul 2024, aproximativ 49% din totalul țigaretelor confiscate la nivel național au fost interceptate la frontiera cu Bulgaria, ceea ce indică o zonă de risc fiscal major, cu implicații directe asupra veniturilor bugetului de stat”, se arată în nota de fundamentare.