Ministrul Mediului susține că a aflat de la primari de criza care a lăsat fără apă localități din Prahova și Dâmbovița. Buzoianu: „Trimit Corpul de Control”

ministrul mediului criză apă prahova

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a reacționat, sâmbătă, referitor la criza care a lăsat fără apă potabilă și menajeră zeci de mii de oameni din Prahova și Dâmbovița. Oficialul susține că a aflat situația de la primarii din localitățile afectate și cere măsuri de urgență, dar anunță totodată că modul în care a fost gestionată problema va face obiectul unei verificări a Corpului de Control, pentru tragerea la răspundere a responsabililor.

Joi seară, ministrul Mediului venea în Prahova, la Ploiești, la invitația colegului de partid, senatorul USR Aurel Oprinoiu, pentru a lua parte la o dezbatere pe tema poluării. Evenimentul a fost comparat de mulți din cei prezenți cu o prezentare de produse. După ce a ținut să precizeze că Ministerul nu are nicio legătură cu firma care vinde „nasul electronic” - soluția lui Oprinoiu la mirosul oribil care îi chinuie de multă vreme pe locuitorii din Ploiești și din împrejurimi -, Buzoianu cere acum, din birou, soluții la criza apei, care afectează zeci de mii de oameni. Mai mult, ministrul susține că a aflat de situație de la primarii localităților afectate. Deși admite că responsabilii i-au dat asigurări că lucrările de la Paltinu nu vor afecta alimentarea cu apă - însă acest lucru iată că s-a întâmplat - până acum nu și-a exprimat intenția de a veni în județ, pentru a gestiona problema de la fața locului.

„Am aflat direct de la primarii din Prahova și Dâmbovița că mai multe localități au rămas fără apă în urma lucrărilor de la Paltinu, deși atât ESZ Prahova, cât și ABA Buzău–Ialomița și filiala Hidroelectrica au dat asigurări ferme către Ministerul Mediului că lucrările de la acumularea Paltinu se vor desfășura fără a afecta populația. Faptul că zeci de mii de oameni au fost lăsați fără apă reprezintă nu doar o problemă tehnică, ci o lipsă gravă de profesionalism, inacceptabilă.

Am dispus directorului general ANAR convocarea unei ședințe de urgență cu ABA, ESZ Prahova și Hidroelectrica, pentru a stabili imediat planul de acțiune pentru ca pe viitor aceste situații să fie evitate. În acest moment are loc ședința cu autoritățile publice, inclusiv cu prefectura și reprezentanți din local. În mod evident, debitele vor fi mai mici pe parcursul acestor lucrări, dar, în mod normal, accesul la apă nu ar trebui să fie oprit zile întregi. În orele următoare autoritățile au dat asigurări că vom avea și soluția tehnică propusă, în urma acestei ședințe de urgență.

Nu vom tolera întârzieri, ascunderi de informații sau lipsă de comunicare. Oamenii au nevoie de apă potabilă, nu de justificări. O să trimit și Corpul de Control al Ministerului Mediului pentru a verifica modul în care a fost gestionată situația și pentru a identifica persoanele vinovate pentru această situație. Doar acum câteva zile, toate autoritățile din subordinea Ministerului Mediului, dar și din subordinea Ministerului Energiei, au dat asigurări că nu vor lăsa fără apă potabilă comunitatea din respectiva zonă. Evident că trebuie să răspundă cei care nu își fac treaba corect.

Revin cu informații imediat ce soluția tehnică începe să fie pusă în aplicare. Oamenii din Prahova și Dâmbovița au nevoie de apă acum, iar prioritatea noastră este ca furnizarea să fie reluată în cel mai scurt timp posibil. Lucrările trebuie făcute, dar trebuie făcute profesionist, fără a lăsa fără apă potabilă mai multe zile, zeci de mii de locuitori”, a transmis ministrul sâmbătă după-amiază, când oamenii afectați de această criză aflau că alimentarea cu apă, oprită neanunțat, nu va fi reluată la termenul comunicat inițial.