Campus modern, pentru învățământul dual, la Tătărani. Proiectul propus de CJ Prahova și UPG Ploiești a fost declarat eligibil

campus universitar tătărani

Prahova este cu un pas mai aproape de a avea un campus universitar nou. Proiectul elaborat de CJ Prahova, în parteneriat cu UPG Ploiești, Liceul "Lazăr Edeleanu" şi OMV Petrom este în evaluare, autoritățile încercând să atragă fonduri importante prin PNRR pentru realizarea Consorțiului Academic Mehedințeanu Petroleum - PH01CAMP. Inițiativa, care implică un buget de aproximativ 30 de milioane de euro, a fost declarată eligibilă.

 

Consiliul Judeţean (CJ) Prahova a depus, în luna martie, un proiect pe fonduri europene pentru realizarea unui campus universitar, la Tătărani. Acesta poate fi realizat în cadrul Programului-pilot pentru dezvoltarea consorțiilor regionale pentru învățământ dual. Noul campus va include locuri de cazare, bază sportivă, locuri de relaxare şi agrement, laboratoare cu dotări ultramoderne şi clădiri administrative.

“Investițiile în construirea campusurilor profesionale integrate pentru învățământul profesional și tehnic, pentru acces la educația bazată pe inovație, creativitate și specializare inteligentă, vor conduce la întărirea legăturii cu mediul economic și social.

Astfel, vor fi impulsionate și diversificate tipurile duale de formare profesională.

Acest proiect va contribui atât la dezvoltarea cadrului de formare profesională în campus și în întreprinderile partenere, cât și la valorificarea în parteneriat a resurselor. 

În plus, prin intermediul granturilor de care vor beneficia Consorțiile nou constituite vor fi disponibile măsuri de sprijin, pentru atragerea în special a elevilor și studenților care au oportunități economice reduse și care, datorită ofertei constând într-un parcurs flexibil și continuu, vor putea să obțină o calificare și acces la o instituție de învățământ superior”, explicau reprezentanții CJ Prahova, în luna martie.

Proiectul autorităților din Prahova are un buget estimat la 149.352.292 de lei.

Datele publicate de Ministerul Educației arată că acesta a fost declarat eligibil, în prima etapă de analiză, urmând ca pe 18 mai să înceapă evaluarea calitativă. Lista finală a consorțiilor care vor beneficia de finanțare va fi anunțată pe 4 iulie, iar contractarea va fi făcută până cel târziu pe 31 iulie.

Termenul limită pentru implementarea proiectului, în cazul în care va fi aprobată acordarea finanțării, va fi 30 iunie 2026.

Urmăreşte pagina de Facebook „Telegrama” pentru ştiri şi analize de ultimă oră!

Sursa foto: CJ Prahova