Lista localităților care vor primi vouchere pentru a asigura gratuit internet wireless

Peste 1.780 de primării din Europa, inclusiv 142 de localități din România, vor primi câte un voucher de 15.000 de euro de la Comisia Europeană pentru a cumpăra și instala echipamente Wi-Fi (puncte de acces fără fir) în locuri precum bibliotecile, muzeele, parcurile sau piețele publice. Beneficiarii au fost selectați în urma celei de-a treia runde de înscrieri în programul WiFi4EU, derulate în luna septembrie, pentru care suma disponibilă  a fost de 26,7 milioane de euro.

Localitățile beneficiare au fost selectate din peste 11.000 care au depus cereri, la nivelul UE.

Cele 1.780 de administrații locale declarate câștigătoare în această rundă completează lista cu 6.200 de beneficiari selectați în etapele anterioare.

În Prahova au fost declarate câștigătoare, de această dată, localitățile Cocorăștii Mislii, Sângeru, Starchiojd, Bălțești și Târgșoru Vechi.

În primele două etape au fost selectate, ca beneficiari, din Prahova, localitățile Bucov, Fântânele, Mizil, Ariceștii-Rahtivani, Berceni, Drajna, Dumbrava, Câmpina, Azuga, Băicoi și Sinaia.

Lista localităților din România selectate în a treia rundă:

Marca
Amărăştii de Jos
Oraşu Nou
Agriş
Coas
Halmeu
Agrij
Oraş Cehu
Silvaniei Şag (Timiş)
Breaza (Buzău)
Dămuc
Ceahlău
Oraş Isaccea
Municipiul Brad
Şpring
Găgeşti
Băla (Mureş)
Horodniceni
Cocorăştii Mislii
Valea Ursului
Sângeru
Municipiul Fălticeni
Tibucani
Lăpuş
Oraş Cajvana
Domneşti (Ilfov)
Sântandrei
Racoviţa (Brăila)
Ciucurova
Răchiţi
Şuncuiuş
Broscăuţi
Municipiul Focşani
Năneşti
Ciurila
Dragoş Vodă
Girov
Cornu Luncii
Rediu (Neamţ)
Adâncata (Suceava)
Râmeţ
Auşeu
Suhaia
Lunca (Botoşani)
Frumuşica
Vulpeni
Municipiul Codlea
Municipiul Câmpulung Moldovenesc
Oraş Băile Olăneşti
Oraş Sărmaşu
Culciu
Berchisesti
Târnava
Municipiul Slobozia
Garoafa
Oraş Săliştea de Sus
Mărgineni (Bacău)
Măxineni
Feldioara
Tulnici
Oraş Hârşova
Târgşoru Vechi
Ghimeş-Făget
Valea Seacă (Bacău)
Cicârlău
Bălteni (Vaslui)
Oraş Borsec
Vereşti
Săsciori
Oraş Bicaz
Măneşti (Dâmboviţa)
Cuza Vodă
Ineu
Oraş Şomcuţa Mare
Coltău
Dorneşti
Peştişani
Pomârla
Strunga
Şanţ
Oraş Abrud
Sălcioara (Dâmboviţa)
Porumbeşti
Probota
Pogana
Victoria (Iaşi)
Praid
Muşeniţa
Mănăstirea Humorului
Poieneşti
Bereşti-Meria
Bala (Mehedinţi)
Oraş Sântana
Municipiul Alba Iulia
Şinca
Cherechiu
Mereşti
Vidra (Vrancea)
Nuci
Udeşti
Ostroveni
Gropniţa
Turcineşti
Viile
Satu Mare
Smârdan (Tulcea)
Pesac
Bogdan Vodă
Valcău de Jos
Andreiaşu de Jos
Cozmeşti (Iaşi)
Meseşenii de Jos
Bodeşti
Viişoara (Vaslui)
Sândominic
Starchiojd
Dumbrăveni (Suceava)
Bălţeşti
Pârteştii de Jos
Războieni
Jilava
Murighiol
Tâmboeşti
Bănia
Vidra (Ilfov)
Rădăşeni
Stolniceni-Prăjescu
Iara
Răuceşti
Cehal
Ştefan cel Mare (Călăraşi)
Recea (Maramureş)
Doclin
Apa
Dragu
Remetea (Bihor)
Şimian (Bihor)
Oraş Târgu Bujor
Groşii Ţibleşului
Zamostea
Găiceana
Smeeni
Oraş Huedin

 

 

 

Image
Image
Image
Image