Petrolul merge ceas. Victorie clară cu CS Mioveni

Ne vedem și pe Facebook!
Image
Rămâi conectat, cu Google News!

Petrolul a respectat clar calculele hârtiei în disputa cu CS Mioveni

”Lupii galbeni” au obținut al treilea succes consecutiv din play-out după un clar 2-0, pe Ilie Oană, în disputa cu CS Mioveni. Soarta partidei s-a scris în prima repriză care a adus în prim plan un imperial Constantin Budescu. Mijlocașul petroliștilor a deschis scorul cu o execuție magistrală, șut în vinclu, de la 22 de metri, și i-a oferit, apoi, o pasă ideală lui Matthaus la reluarea cu capul a acestuia în contul majorării diferenței. Budescu s-a accidentat, pe finalul primei reprize, fiind menajat, apoi, de Florin Pârvu. A rămas, până la final, scorul indicat încă de la pauză care retrimite formația ploieșteană pe prima poziție a clasamentului, în play-out, cu cele 27 de puncte. Petrolul rămâne pe arena proprie și pentru următorul meci de campionat care aduce, chiar în ziua de Paște, disputa cu Universitatea Cluj.