Polițiștii rutieri din cadrul IJP Prahova derulează, sâmbătă dimineață, o acțiune rutieră pe DN1 Ploiești - Brașov.
Acțiune rutieră pe DN1, în Prahova. Unde se află echipajele de Poliție
„Polițiștii Serviciului Rutier desfășoară, la acest moment, o acțiune pe DN1, în localitățile Băicoi și Nistorești, având ca scop prevenirea accidentelor de circulație și combaterea comportamentelor periculoase în trafic.
Activitățile vizează identificarea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere, precum nerespectarea regimului legal de viteză, conducerea sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive, neutilizarea centurii de siguranță, precum și alte abateri de la normele rutiere în vigoare.
Totodată, acțiunea are ca obiectiv responsabilizarea participanților la trafic, în vederea reducerii riscului rutier și a protejării vieții și integrității acestora.
Reamintim conducătorilor auto importanța respectării regulilor de circulație și adoptării unei conduite preventive în trafic”, au transmis reprezentanții Poliției Prahova.
InfoTrafic: Intervenții cu utilajele de deszăpezire, sâmbătă dimineață, pe drumuri din 11 județe
Sursa foto: IJP Prahova


