Consilierii locali ploieșteni au aprobat, în ședința din 18 noiembrie, contractarea unui împrumut de 50.000.000 lei, de la Trezorerie, cu care municipalitatea va plăti datoriile către operatorul de termoficare. Termo Ploiești va avea astfel fondurile necesare pentru a cumpăra gazele necesare, în acest sezon, producerii de agent termic pentru încălzire.
O modificare legislativă a pus capăt dezbaterilor apărute la Ploiești, în ultimele săptămâni, pe tema sumelor necesare pentru plata gazelor. Cele două variante avute în vedere până acum au stârnit discuții aprinse, fiecare atrăgând susținători și, deopotrivă, critici.
VIDEO 🎦 Împrumutul pentru gazele necesare Termo Ploiești, aprobat a doua oară fără avizele de la Economic și Juridic
Zilele trecute, a fost aprobat un al doilea proiect referitor la un împrumut care să fie contractat de Termo Ploiești și garantat de Primărie. Hotărârea a fost adoptată de consilierii locali fără avize favorabile din partea direcțiilor Juridic și Economic și fără a fi contrasemnată de secretarul Primăriei, care a reclamat că aceasta ar fi ilegală.
Alternativa, contractarea unui împrumut de la o instituție de credit, nu de la furnizorul de gaze, ar fi fost mai scumpă, însă legală, potrivit explicațiilor date de secretarul general.
O modificare legislativă a rezolvat disputa, aducând în discuție o a treia opțiune, cea aprobată marți, într-o extraordinară a Consiliului Local Ploiești. Astfel, Primăria poate contracta direct împrumutul, de la Trezorerie, în condiții avantajoase, iar cu banii poate achita datoriile către Termo care astfel va avea sumele necesare pentru cumpărarea gazelor necesare în această iarnă, la producerea de agent termic pentru încălzire.
Prin hotărârea de astăzi, a fost aprobată „contractarea, de la Ministerul Finanțelor, a unui împrumut din venituri din privatizare în valoare de maximum 50.000.000 lei, cu o maturitate de 10 ani”.
„Prin prezentul proiect de hotărâre se urmărește asigurarea surselor financiare pentru acoperirea parțială a cheltuielilor necesare asigurării funcționării sistemului de producție, transport, distribuție și furnizare a energiei termice în sistem centralizat în sezonul rece 2025 - 2026, pentru populația Municipiului Ploiești, și să evităm întreruperea funcționării și incapacitatea de a furniza unul dintre principalele servicii de utilitate publică pentru cele aproximativ 50.000 apartamente și instituții publice de pe raza Municipiului Ploiești”, după cum explică referatul de aprobare.


